Legowisko dla psa

pies leżący na trawie

Legowisko dla psa to miejsce, w którym nasz pupil będzie spędzał sporo czasu i zależy nam na tym, aby nie tylko z chęcią do niego wracał, ale także aby czuł się w nim bezpiecznie oraz komfortowo.

Miejsce dla legowiska

Pierwszą istotna kwestią jest wybranie miejsca, w którym takie legowisko będzie się znajdować. Jeśli chcemy tylko wymienić stare posłanie na nowe, to nie powinniśmy raczej zmieniać jego miejsca, gdyż wprowadzi to niepotrzebny stres i zdezorientuje naszego ulubieńca. Natomiast w przypadku szczeniaków czy nowo nabytych piesków możemy zdać się na obserwacje ich formujących się nawyków i wybrać miejsce, które same nam wskazują.

Niezależnie od wszystkiego, ważne jest aby miejsce takie nie przeszkadzało domownikom w codziennym funkcjonowaniu, nie blokowało drzwi czy dostępu do miejsc, które regularnie otwieramy (szafy, drzwi, okna). Starajmy się także unikać miejsc narażonych na przeciągi czy wilgoć. W przypadku psów śpiących na zewnątrz reguły są nieco inne, ale w dalszym ciągu stawiamy na komfort psa. Tutaj ważna jest jego użytkowość, więc legowisko nie będzie schowane za domem, z dala od wiatrów, jeśli pies ma stróżować.

Typ legowiska

Kiedy ustalimy już miejsce, czas na wybór odpowiedniego typu legowiska z wielu dostępnych na rynku. Będziemy się tutaj kierować nie tylko preferencjami psa, czy warunkami otoczenia, ale także jego rasą czy gabarytami. Mniejsze psy pokojowe z cienką skórą i bez dużej ilości ciepłego podszerstka docenią izolowane materace, pluszowe poduszki czy nawet legowiska termiczne, te ostatnie przeznaczone są głównie dla zwierząt starszych z problemami stawów czy reumatyzmem, ale także dla szczeniąt i ras szczególnie wrażliwych na zimno.

Legowiska ortopedyczne

Do specyficznych legowisk należą także takie, które można określić mianem ortopedycznych. Podobnie jak termiczne są one dobrym rozwiązaniem dla psów starszych i schorowanych, posiadają najczęściej tzw. zapamiętującą kształt piankę, która dopasowuje się do ciała psa, co zwiększa jego komfort. Dla psów śpiących poza domem ciekawym rozwiązaniem są legowiska na małych stelażach, izolujących je od ziemi czy betonu lub takie, które posiadają wodoodporną powłokę termoizolacyjną zapewniające komfort użytkowania nawet w chłodniejsze dni. Nie mniej ważne są takie elementy, jak łatwość czyszczenia, przenoszenia, czy składania, w wypadku podróży, dlatego wybór legowiska dla psa do proces bardzo indywidualny, na który powinniśmy poświęcić nieco czasu i zastanowienia.