Czemu konopie niedobrze nam się kojarzą.

O konopiach słyszymy przeważnie w kontekście narkotykowych afer. Tylko nieliczni są świadomi tego, że roślina ta z powodzeniem wykorzystywana jest do tworzenia kosmetyków i jedzenia. Jest niemniej jednak pewne „ale”. Konopie używane w przemyśle drogeryjnym i jedzeniowym to konopie siewne, które z marihuaną (konopie indyjskie) mają niewiele wspólnego.

W dodatku, na małą sławę wytworów z konopi (oprócz ewidentnych powiązań z marihuaną) oczywiście wpływa fakt, iż żywność i kosmetyki z konopi nie są dostępne na każdej półce, w bądź którym spożywczaku czy hipermarkecie. Dostępne są najczęściej na półkach ze ekologiczną żywnością czy też w niewielkich budkach wyspecjalizowanych w sprzedaży takich towarów, tym samym znacznie łatwiej jest je kupić poprzez sieć. Tutaj też możemy odszukać ich największy asortyment. W ofercie sklepów trudniących się handlem wytworów przyrządzonych z konopi wynajdziemy maseczki do twarzy, rąk i ciała; różnorakie maści, olejki, smarowidła, mydła czy pomadki do ust. Prócz tego kosmetyki do mycia głowy i odżywki, płyny do higieny intymnej, jak również kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Z konopi produkowane są też kosmetyki dla dzieci np. pianki myjące oraz żele relaksujące. Cała gama produktów do wyboru.

żywność z konopi

Jeśli idzie o żywność z konopi, to tutaj selekcja jest już trochę mniejsza. Cieszący się popularnością olej (może być BIO), herbatka (z liści i kwiatów konopi), nektar i lizaki. Można też spotkać produkty segregowane jako zbożowe, do których kwalifikują się łuskane ziarna konopi, nasiona konopi, czy też mąkę konopną (z której wytwarza się też kluski). Chociaż mocno niedoceniane, konopie charakteryzują się optymalnym dla naszych organizmów stosunkiem kwasów tłuszczowych nazywanych omega-6 do kwasów tłuszczowych zwanych omega-3. Z tego względu warto z nich korzystać.

Następnym razem, gdy będziemy mijać w naszym ulubionym markecie alejki ze ekologiczną strawą czy kosmetykami naturalnymi, zatrzymajmy się na dłużej i poszukajmy wytworów z konopi.